خانه  >  بلاگ >

آیا یک تصویر، بیش از هزار کلمه ارزش دارد؟
آیا یک تصویر بیش از هزار کلمه ارزش دارد؟

در طی چند سال اخیر، شاهد تغییر در رسانه های اجتماعی از بسترهای متن محور به گرایشات بصری بوده ایم. این گرایش تا حدی مدیون تغییر عادات کاربران به دلیل استفاده گسترده از تلفن های هوشمند بوده است. چرا که کاربران برای ایجاد ارتباط و انتقال تجربیات خود، از طریق گوشی های هوشمند، استفاده از عکس و ایموجی را تا حدی جایگزین تایپ با صفحه کلید کردند.

تصادفی نیست که اینستاگرام، به عنوان یک رسانه اجتماعی تصویر محور، به سرعت به یکی از پرنفوذترین شبکه ها در میان کاربران تبدیل شد. اکنون می توان گفت که اصطلاح قدیمی “یک تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد” به اصطلاح جدید در بین بازاریابان شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

امروزه ایجاد و حفظ تعامل مخاطبان در رسانه های اجتماعی یک رقابت همه جانبه است. دیگر نمی توانیم بگوییم که استفاده از تصویر، چیز خوبی است، بلکه استفاده از تصویر، جزء اساسی و اصلی یک استراتژی موفق رسانه های اجتماعی به حساب می آید.

آیا باور نمی کنید که تصویر، تأثیر فوق العاده ای بر محتوایی که شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید دارد؟ به گفته توییتر، توییت‌های دارای عکس به طور متوسط ۳۵ درصد بیشتر ریتوییت می شوند. جف بولاس، استراتژیست رسانه‌های اجتماعی، گزارش می‌دهد که پست‌های حاوی عکس در فیس‌بوک به طور متوسط ۳۷ درصد افزایش تعامل دارند.

حال که اهمیت تصویر در تعاملات شبکه های اجتماعی را دریافتیم، توجه شما را به ۴ راز موفقیت در این عرصه،‌ جلب می کنیم:

  1. مخاطبین هدف خود را بشناسید

در وهله اول، برای یافتن اینکه چه نوع محتوای بصری می تواند توجه مخاطبین هدف شما را به خوبی جلب کند، باید آن ها را به خوبی بشناسید و درک کنید. یاری گرفتن از متخصصین تحقیقات بازار در این مرحله به شما کمک می کند تا با شناخت عمیق مخاطبین و درک درست از احساسات، نیازها، علایق و گرایش های آن ها به یافتن نوع تصاویری که می تواند آن ها را به میزان بیشتری جذب کند دست یابید.

  1. از تصاویر واقعی استفاده کنید

برای بسیاری از مصرف کنندگان، تصاویر افراد و موقعیت های واقعی و طبیعی، به دلیل همذات پنداری بیشتر و ارتباط با دنیای واقعی تاثیرگذاری بیشتری به نسبت تصاویر مدل ها، هنرپیشه ها و مواردی از این دست دارد. بنابراین شاید برای برندها مناسب تر باشد تا از کاراکترها و موقعیت های عادی استفاده بیشتری داشته باشند.

  1. تصاویر مختص خودتان را خلق کنید

اولین چیزی که به ذهن شما می رسد، ممکن است استفاده از تصاویر آماده (stock) باشد، اما محتوای بصری سفارشی شده به شما کمک می کند تا یک هویت برند منحصر به فرد در میان دنبال کنندگان خود و به طور کلی در رسانه های اجتماعی ایجاد کنید. خلق تصاویر سفارشی و مختص برند می تواند تعامل بیشتری به نسبت تصاویر آماده ایجاد کند و تاثیر ماندگارتری بر جای بگذارد. این یک راه عالی برای جلب توجه افرادی است که شما را دنبال نمی کنند و به شما کمک می‌کند تا دنبال‌کنندگان خود را در شبکه های اجتماعی افزایش دهید.

تصاویر سفارشی می‌توانند به شما در ایجاد شخصیت برند کمک کنند و تعیین کنند که مشتریان جدیدی که از صفحه شما بازدید می‌کنند چگونه شما را درک ‌کنند و چه برداشتی از برند شما داشته باشند.

  1. با استفاده از CTA، تعامل با تصاویر را بالا ببرید

اغلب برندها فراموش می کنند که در کنار تصاویر، از CTA برای بالا بردن نرخ تعامل استفاده کنند. CTA (call to action) که به آن «فراخوان» نیز گفته می شود، دعوت از کاربران برای انجام یک اقدام است. به عنوان مثال، دکمه یا لینکی که شما را به بازدید صفحه‌ی دیگری در سایت دعوت می‌کند، دکمه‌های به‌اشتراک‌گذاری مطالب در نرم افزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی یا لینک‌ها، دکمه‌ها یا فرم‌هایی که شما را به دانلود کردن یک فایل یا اپلیکیشن دعوت می‌کنند مواردی از CTA های پرکاربرد هستند.

بسیاری از کاربران، بازدیدکنندگان منفعل یا اصطلاحاً Passive Visitor هستند. هر چقدر CTA بهتر طراحی شود، درصد کسانی که به شکل منفعل از محتوای شما بازدید می‌کنند، کمتر می‌شود. بنابراین این تکنیک در کنار تصاویری که انتخاب کرده اید می تواند بازدهی بیشتری را به همراه داشته باشد.

اکنون که به خوبی با نقش تاثیرگذار تصویر در تعامل با جامعه مخاطبین هدف آشنا شده ایم. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که امروزه با گسترش و پیشرفت تکنیک های سنجش رفتار مصرف کننده، یاری گرفتن از متخصصین تحقیقات بازاریابی می تواند در انتخاب تصاویر مناسب و تاثیرگذار برای اهداف مختلف از دیجیتال مارکتینگ گرفته تا تبلیغات محیطی گره گشا باشد.

مقالات دیگر در رابطه با تحقیقات بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب بلاگ

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.