خانه  >  بلاگ >

بازاریابی معاملاتی در مقابل بازاریابی رابطه‌مند

وقتی به بازاریابی معاملاتی (Transactional Marketing) در مقابل بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing) فکر می‌کنید و اینکه کدام یک را باید استفاده کنید، تا حد زیادی به این بستگی دارد که چه کسی را به عنوان مشتری ایده‌آل خود می‌بینید و چه ارتباطی را با آنها قبل و بعد از فروش داشته باشید. تا پایان این مقاله با ما در راهبر بازار همراه باشید.

بازاریابی معاملاتی (Transactional Marketing)  

بازاریابی معاملاتی بر تعداد معاملات فروش ثبت شده، سود هر فروش و هزینه هر خرید تمرکز دارد. رویکرد تراکنشی به بازاریابی، از ارتقای نقطه فروش، که یک عنصر کلیدی از آمیخته بازاریابی است، استفاده می‌کند:

  • محصول: محصول شما چه نیازی از مصرف‌کننده را برآورده می‌کند؟
  • قیمت: چگونه محصول خود را قیمت‌گذاری می‌کنید تا جذاب و در عین حال سودآور باشد؟
  • مکان: محصول خود را کجا توزیع خواهید کرد؟
  • پیشرفت: چگونه این کلمه را به گوش بازار هدف خود می‌رسانید؟

هدف بازاریابی تراکنشی به حداکثر رساندن تعداد فروش با جذب مداوم مشتریان جدید، به جای تشویق به خریدهای تکراری با خریدار، مانند بازاریابی رابطه‌مند است.

بازاریابی رابطه مند (Relationship Marketing)

برخلاف بازاریابی معاملاتی، بازاریابی رابطه‌مند بر رابطه شما با مصرف کننده متمرکز است. در اینجا، هدف ایجاد ارتباطی است که حفظ مشتری و تکرار خرید را تضمین کند.

استراتژی های بازاریابی رابطه‌مند شامل برنامه‌های وفاداری و خدمات با کیفیت بالا به مشتریان است. این تلاش‌های بازاریابی، سرمایه‌گذاری‌هایی برای فروش بلندمدت هستند.

به عنوان مثال، یک بررسی ساده برای نظرسنجی یا بررسی سطح رضایت مشتری، رابطه شما را با آنها ایجاد می‌کند و بینش‌ها و داده‌هایی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید به صورت داخلی به اشتراک بگذارید، تا به شما در یادگیری و بهبود کیفیت تماس بین مشتریان و شرکت کمک کند.

بازاریابی رابطه‌مند در مقابل بازاریابی رابطه مند: تفاوت های کلیدی

تفاوت بین این دو استراتژی بازاریابی بر این واقعیت است که یکی بر فروش متمرکز است و دیگری بر بازگشت مشتریان. هر استراتژی را که برای استقرار انتخاب کنید، با درک مشتری شروع می‌شود. کجا تحقیقات محصول را انجام می‌دهد؟ از کجا خرید می‌کند؟ بودجه مشتری چقدر است؟

این نمودار مقایسه به وضوح تفاوت بین این دو را مشخص می کند:

 

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب بلاگ

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.