خانه  >    مشاوره استراتژیک بازار  >  استراتژی رشد گروه محصول

استراتژی رشد گروه محصول

چنانچه:

 • می‌خواهید فروش خطوط محصول خود را بهبود ببخشید…
 • می‌خواهید معماری گروه محصولات خود را بهینه‌سازی کنید…
 • می‌خواهید خط تولید خود را گسترش دهید…
 • می‌خواهید وارد بازار گروه‌های محصول جدیدی شوید…
 • می‌خواهید با افزودن مزایای جدید، پیشنهادات محصول خود را متنوع‌تر کنید…
 • می‌خواهید پیشنهادات نوآورانه‌ای را به بازار ارائه کنید…

در «مشاوره استراتژیک مدیریت گروه‌های محصول» هدف تنظیم معماری محصولات برای تقویت قدرت گروه‌های‌‌ محصول کم‌نفوذ، و در نتیجه گسترش دامنه نفوذ برند به بازارهای جدید است. در این رویکرد استراتژیک، خطوط محصولی که پیش‌تر به صورت موفقیت‌آمیز توسعه یافته‌اند، مورد شناسایی و بررسی قرار می‌گیرند. تحلیل دلایل موفقیت این خطوط به تعیین استراتژی‌هایی برای اولویت‌‌بندی گروه‌های‌ محصول کلیدی بر اساس جایگاه‌شان در مسیر کلی رشد سازمان، کمک می‌کند. این تحقیقات به مشاوران اجازه می‌دهد تا با استفاده از داده‌های راهبردی موجود، برنامه‌های رشد مشخصی را برای گروه‌های مختلف محصول تدوین کنند.

راهبر بازار، مفتخر است که در همکاری با «موسسه مشاوره استراتژیک آرگوس»، در تدوین برنامه‌های جامع استراتژیک بازاریابی در حوزه «مدیریت گروه‌های محصول» خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

برای مشاوره استراتژیک بازاریابی با راهبر بازار در ارتباط باشید.
خدمات مشاوره استراتژیک راهبر بازار در حوزه‌ی تحقیقات و مدیریت گروه‌های محصول ، حاصل طی کردن پروسه‌ای علمی است که خود شامل مکانیزم‌هایی متفاوت می‌باشد. همانند هر پروسه‌ی علمی دیگر، این خدمات نیز در ابتدا با به‌کار گرفتن طیف گسترده‌ای از داده‌های موجود مانند نتایج تحقیقات بازار پیشین، به تحلیل وضعیت موجود و ترسیم تصویری کلی از بازار می‌پردازد. سپس، در مرحله‌ی دوم، فرضیه‌‌پردازی درباره همه راه‌های رشد ممکن در دستور کار قرار می‌گیرد. مرحله سوم، به جستجو درباره شیوه‌های کشف و فعال‌سازی فرصت‌های رشد سازمان، اختصاص می‌یابد و در نهایت مرحله‌ی چهارم، با طراحی استراتژی‌هایی منحصر به فرد، اقدامات و پیشنهاداتی کاربردی، شفاف و معین برای محقق کردن این فرصت‌ها ارائه می‌کند.
استراتژی رشد گروه محصول
بر اساس الگوی فوق، و با استفاده از ابزارهای انحصاری آرگوس که نام آن‌ها را در تصویر بالا ملاحظه می‌کنید، محققین راهبر بازار در ابتدا بر اساس تکنیک Opportunity Miner (فرصت‌کاو)، به یک مطالعه کتابخانه‌ای جامع می‌پردازند. آن‌ها با بررسی داده‌هایی اعم از گزارش‌های تحقیقاتی پیشین، گزارش‌های درون‌سازمانی در زمینه‌ی فروش، مالی، و مدیریت ارتباط با مشتری، گزارش‌های مربوط به معیارها و ترندهای بومی، ملی و جهانی و گزارش‌های صنعت، در کنار مصاحبه عمیق با مدیران و خبرگان این حوزه، یک طرح کلی از موقعیت فعلی بازار (بخش مصرف‌کننده، رقابت، صنعت، و تحلیل داخلی)، تدوین می‌‌کنند.

این تصویر از موقعیت بازار و جایگاه سازمان در آن، به ارائه فرضیاتی کمک می‌کند که همه‌ی راه‌های ممکن برای رشد یک سازمان از طریق «مدیریت گروه‌های محصول» را در زمینه‌های متفاوتی مانند موارد زیر مورد کندوکاو قرار می‌دهند:

 • رشد بر اساس تقاضای انبوه
 • رشد بر اساس تقاضای هدفمند
 • رشد بر اساس بهره‌برداری از مناسبت‌های جدید مصرف
 • رشد بر اساس نیازهای در حال پیدایش مصرف‌کننده‌/ ترندهای جدید/ نوآوری
 • رشد بر اساس هم‌افزایی‌های متقابل (cross-category synergies)
 • رشد در کانال‌های فروش جدید
برای مشاهده ابزارهای مشاوره استراتژیک بازاریابی در زمینه توسعه محصول کلیک کنید.

پس از این مرحله، و در قسمت دوم از تحقیقات، از تکنیک Boosta® Category Mapping  (مپینگ گروه محصول‌ Boosta) برای کاوش درباره هریک از این راه‌ها و پیدا کردن گزینه‌های کلیدی متناسب با نیازها و ویژگی‌های خاص برند استفاده می‌شود. در این تکنیک، برای درک کامل مکانیزم‌های گروه‌های‌ محصول، با ترکیب نتایج مطالعات مربوط به نگرش‌های مصرف‌کنندگان، و تحقیقات مربوط به فضای تقاضا، از طریق تکنیک‌های به ثبت رسیده آرگوس مانند Product) Choice Grid® module)، به بررسی محورهایی چون جای‌گذاری محصول، استراتژی‌های قیمت‌گذاری، رفتارهای خرید و غیره پرداخته می‌شود. به این ترتیب، در این مرحله نقشه‌ای جامع از هم‌نشینی ِگروه‌های مجاور بر اساس اهمیت و ارزش قلمداد شده‌شان، ترسیم می‌گردد.

در مرحله سوم، با استفاده از ابزارها و امکانات موجود در تکنیک Boosta® Category Workshop (کارگاه گروه Boosta)، کارگاه یک روزه‌ای با حضور تیم‌های مختلف سازمان از جمله تیم‌های محصول، بازاریابی و فروش برگزار شده و با استفاده از تجارب و بازخورد این تیم‌ها چهارچوب مرجعی برای انواع گروه‌های محصول که بر اساس اهمیت استراتژیکشان در رشد نهایی برند، رده‌بندی شده‌اند، تدوین می‌شود.

در نهایت، در مرحله‌ چهارم، از طریق تکنیک Boosta® Category Strategy (استراتژی گروه Boosta)، استراتژی‌های کاربردی طراحی می شوند که سازمان را در دست‌یافتن به هدف اصلی‌ آن که حفظ و افزایش ارتباط میان چهارچوب مرجع برند و فضاهای تقاضای کلیدی در بازار است، یاری می‌رسانند.

استراتژی بوستا کمک می‌کند تا گروه‌های محصول بر اساس اهمیت استراتژیک آن‌ها در برنامه‌ی رشد کلی برند، مرتب‌سازی و اولویت‌بندی شوند. این استراتژی، که کاملاً مطابق با نیاز‌ها، توانمندی‌ها و منابع سازمان، طراحی شده است، یک نقشه راه عملیاتی با راه‌کارهای منحصر‌‌ به فرد برای رفع نیازهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را ارائه می‌دهد.

در زیر مثال‌هایی از موارد موفقیت‌آمیز مشاوره‌های استراتژیک آرگوس در زمینه‌ی بهبود پورتفولیوی محصول را ملاحظه می‌کنید:

 • بهینه‌سازی برند، گروه محصول و به حداقل‌ رساندن همنوع‌خواری محصولات Algida, all brands, Unilever Turkiye‍
 • طراحی مجدد کل گروه در راستای افزایش هم‌افزایی کانال‌های فروش Anadolu Motor
 • رشد ۲ درصدی سهام بازار در یک ماه Sana product portfolio redesign, Unilever Turkiye
 • تبدیل گروه‌بندی از زیرپوش به لباس راحتی Penti
برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.