خانه  >    مشاوره استراتژیک بازار  > استراتژی رشد برند

استراتژی رشد برند

چنانچه:

 • می‌خواهید یک خط تولید جدید راه بیاندازید…
 • می‌خواهید سهم بازار برندتان را افزایش دهید …
 • می‌خواهید موقعیت برندتان را بازتعریف کنید…
 • می‌خواهید برنامه‌‌هایی برای گسترش برندتان تدوین کنید…
 • می‌خواهید معماری برندتان را بهینه‌سازی کنید…

افق همواره در حال تحول «توسعه برند»، کسب و کارها را ناگزیر می‌سازد که برای افزایش رشد و تقویت حضورشان در بازار، از استراتژی هایی نوآورانه و کاربردی استفاده کنند. در میان این استراتژی‌ها، گسترش چهارچوب مرجع برند، راهبردی اساسی است که به برند اجازه می‌دهد از مرزهای سنتی خود فراتر رفته و در میان مخاطبان گسترده‌تری نفوذ پیدا کند. مطرح نگاه داشتن محصولات یک برند و ادامه‌ی حضور و همراهی آن‌ها در مراحل و سنین مختلف زندگی مخاطبان، باعث ارتقا محبوبیت برند می‌شود. همچنین، جذب گروه‌های اجتماعی و تیپ‌های جدیدی از مشتریان، در کنار متنوع ساختن گزینه‌های موجود در زمینه قیمت، برند را قادر می‌سازد تا به طیف گسترده‌تری از مشتریان با سلایق و توانایی‌های مالی متفاوت خدمت‌رسانی کرده و با متکی نبودن به یک گروه مشتری خاص توان مقاومت بیشتری در برابر نوسانات بازار به دست بیاورد. استراتژی‌هایی این‌چنین در کنار هم، یک نقشه راه جامع برای توسعه برند تشکیل می‌دهند که مسیر را برای رشد پایدار، افزایش سهم بازار و یک نام تجاری مستحکم هموار می‌کند.

راهبر بازار، مفتخر است که در همکاری با «موسسه مشاوره استراتژیک آرگوس»، در تدوین برنامه های جامع استراتژیک بازاریابی در حوزه «توسعه برند» خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

برای مشاوره استراتژیک بازاریابی با راهبر بازار در ارتباط باشید.
خدمات مشاوره استراتژیک راهبر بازار در حوزه‌ی تحقیقات توسعه و مدیریت برند، حاصل طی کردن پروسه‌ای علمی است که خود شامل مکانیزم‌هایی متفاوت می‌باشد. همانند هر پروسه‌ی علمی دیگر، این خدمات نیز در ابتدا با به‌کار گرفتن طیف گسترده‌ای از داده‌های موجود مانند نتایج تحقیقات بازار پیشین، به تحلیل وضعیت موجود و ترسیم تصویری کلی از بازار می‌پردازد. سپس، در مرحله‌ی دوم، فرضیه‌‌پردازی درباره همه راه‌های رشد ممکن در دستور کار قرار می‌گیرد. مرحله سوم، به جستجو درباره شیوه‌های کشف و فعال‌سازی فرصت‌های رشد سازمان، اختصاص می‌یابد و در نهایت مرحله‌ی چهارم، با طراحی استراتژی‌هایی منحصر به فرد، اقدامات و پیشنهاداتی کاربردی، شفاف و معین برای محقق کردن این فرصت‌ها ارائه می‌کند.
استراتژی رشد برند
بر اساس الگوی فوق، و با استفاده از ابزارهای انحصاری آرگوس که نام آن‌ها را در تصویر بالا ملاحظه می‌کنید، محققین راهبر بازار در ابتدا بر اساس تکنیک Opportunity Miner (فرصت‌کاو)، به یک مطالعه کتابخانه‌ای جامع می‌پردازند. آن‌ها با بررسی داده‌هایی اعم از گزارش‌های تحقیقاتی پیشین، گزارش‌های درون‌سازمانی در زمینه‌ی فروش، مالی، و مدیریت ارتباط با مشتری، گزارش‌های مربوط به معیارها و ترندهای بومی، ملی و جهانی و گزارش‌های صنعت، در کنار مصاحبه عمیق با مدیران و خبرگان این حوزه، یک طرح کلی از موقعیت فعلی بازار (بخش مصرف‌کننده، رقابت، صنعت، و تحلیل داخلی)، تدوین می‌‌کنند.

این تصویر از موقعیت بازار و جایگاه سازمان در آن، به ارائه فرضیاتی کمک می‌کند که همه‌ی راه‌های ممکن برای رشد یک سازمان از طریق «توسعه برند» را در زمینه‌های متفاوتی مانند موارد زیر مورد کندوکاو قرار می‌دهند:

 • رشد بر اساس افزایش قدرت برند
 • رشد بر اساس نوآوری
 • رشد بر اساس سلطه بر کانال‌های فروش
 • رشد بر اساس به حاشیه راندن رقبا
 • رشد بر اساس شایستگی‌های سازمانی
 • رشد بر اساس جذب مشتریان جدید
برای مشاهده ابزارهای مشاوره استراتژیک بازاریابی در زمینه توسعه برند کلیک کنید.

مشاوران راهبر بازار در مرحله دوم با تکیه بر تکنیک ®Mind-Decoder (رمزگشای ذهن) به مطالعه‌ای عمیق از بازخوردهای مخاطبان پرداخته و تصویری جزیی نگر و موشکافانه از دلایل پنهان و ناخودآگاه مشتریان در گرایش‌های متفاوت به برند دست می‌آورند. در این مرحله، تحقیقات برند، شناختی کلیدی از روش‌های فعال‌سازی پتانسیل‌های رشد ارائه می‌کند که در مرحله سوم با دقت‌نظر و واکاوی بیشتر شخصی‌سازی ‌و منحصر به فرد نیز می‌شود.

در این مرحله با کنار هم گذاشتن دو تصویر پیش و به بحث و اشتراک گذاشتن آن‌ها در کارگاهی یک روزه با حضور تیم‌های مختلف سازمان از جمله تیم‌های تولید، بازاریابی و فروش، پژوهشگران راهبر بازار بر اساس تکنیک ®Brand Magnet (مغناطیسِ برند) به پالایش، رده‌بندی و ارزش‌گذاری داده‌های استخراج شده می‌پردازند. آن‌ها با استفاده از تصاویر به دست آمده از موقعیت بازار و انواع راه‌های ممکن برای رشد، این بار در گفت‌وگو با خبرگان خود سازمان و با استفاده از تجارب و بازخورد تیم‌های آن، اولویت‌بندی و گزینش بهترین این راهکارها در دستور کار قرار می‌دهند.

 در پایان، با بهره‌بردن از تکنیک چند بعدی ®Winning Brand Strategy  (استراتژی برندِ برنده) استراتژی معینی به عنوان مسیر راه ترسیم می‌شود که با اجرای آن سازمان بتواند از موانع رشد خود عبور کرده و با داشتن برنامه‌هایی کاربردی و انحصاراً تدوین‌شده، در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.

در زیر مثال‌هایی از موارد موفقیت‌آمیز مشاوره‌های استراتژیک آرگوس در زمینه‌ی توسعه برند را ملاحظه می‌کنید:

 • از هیچ تا رهبر بازار در یک سال Pallette Hair Dyes, Schwarzkopf TR, 2002-2004
 • از ۳۰٪ تا ۵۵٪  افزایش سهم بازار در ۹ ماه Ncell (Nepal), Telia Sonera, 2009-2010
 • ۱۵+ واحد درصد بازار در ۶ ماه Kcell (Kazakhstan), Telia Sonera, 2006-2007
 • رهبر گروه محصول در ۲ سال Dacia, Renault, TR, 2010-2011
برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.