خانه  >    مشاوره استراتژیک بازار  > استراتژی رشد برند

استراتژی رشد برند

اگر می‌خواهید

 • برند یا زیر مجموعه‌‌ي برند جدیدی به بازار معرفی کنید…
 • خط تولید جدیدی راه بیاندازید…
 • سهم بازار برندتان را افزایش دهید…
 • موقعیت برندتان را بازتعریف یا جایگاه‌یابی آن را در بازار بهینه کنید…
 • برنامه‌هایی برای گسترش برندتان تدوین کنید…
 • معماری برندتان را بهینه‌سازی کنید…

با این متن همراه باشید.

افق همواره در حال تحول «توسعه برند»، کسب‌وکارها را ناگزیر می‌کند برای افزایش رشد و تقویت حضورشان در بازار از استراتژی‌هایی نوآورانه و کاربردی استفاده نمایند. در میان این استراتژی‌ها، گسترش چارچوب مرجع برند، راهبردی اساسی است که به برند اجازه می‌دهد از مرزهای سنتی خود فراتر رود و میان مخاطبان گسترده‌تری نفوذ پیدا کند. مطرح نگاه داشتن محصولات یک برند و ادامه‌ی حضورش در سنین مختلف زندگی مخاطب، محبوبیت برند را افزایش می‌دهد. همچنین جذب گروه‌های اجتماعی جدیدی از مشتریان در کنار تنوع‌ قیمت، باعث می‌شود برند بتواند به طیف گسترده‌تری از مشتریان با سلایق و توانایی‌های مالی متفاوت خدمت‌رسانی کند. به این ترتیب برند با متکی‌نبودن به یک گروه مشتری خاص می‌تواند در برابر نوسانات بازار مقاومت بیشتری داشته باشد. چنین استراتژی‌هایی در کنار هم، نقشه راه جامعی برای توسعه برند تشکیل می‌دهد که مسیر را برای رشد پایدار، افزایش سهم بازار و ایجاد یک نام تجاری مستحکم هموار می‌کند.

راهبر بازار به عنوان نماینده انحصاری آرگوس (شرکت مشاوره استراژیک رشد) با استفاده از ابزارهای انحصاری این شرکت، خدمات مشاوره استراتژیک در حوزه «مدیریت توسعه برند» را برای کمک به رشد کسب‌وکارها ارائه می‌کند.

خدمات مشاوره استراتژیک راهبر بازار در حوزه‌ی تحقیقات توسعه و مدیریت برند، حاصل طی‌کردن پروسه‌ای علمی است که خود مکانیزم‌های متفاوتی دارد. همانند هر پروسه‌ی علمی دیگری، این خدمات نیز در ابتدا با به‌کارگیری طیف گسترده‌ای از داده‌های موجود مانند نتایج تحقیقات بازار پیشین، وضعیت را تحلیل و تصویری کلی از بازار ترسیم می‌کند. سپس در مرحله‌ی دوم، درباره همه راه‌های ممکن رشد فرضیه‌‌پردازی می‌شود. مرحله سوم به جست‌وجو درباره شیوه‌های کشف و فعال‌سازی فرصت‌های رشد سازمان اختصاص دارد. و در نهایت در مرحله‌ی چهارم، با طراحی استراتژی‌هایی منحصربه‌فرد، پیشنهاداتی کاربردی، شفاف و معین برای محقق‌کردن این فرصت‌ها ارائه می‌شود.

استراتژی رشد برند

محققین راهبر بازار بر اساس الگوی فوق و با استفاده از ابزارهای انحصاری آرگوس، در ابتدا بر اساس تکنیک ®Opportunity Miner یا «فرصت‌کاو»، مطالعه ثانویه جامعی انجام می‌دهند. آن‌ها با بررسی داده‌های مختلف طرحی کلی از موقعیت فعلی بازار (بخش مصرف‌کننده، رقابت، صنعت، و تحلیل داخلی) تدوین می‌‌کنند. این داده‌ها از منابع متعددی همچون گزارش‌های تحقیقاتی پیشین، گزارش‌های درون‌سازمانی در زمینه‌ی فروش و مالی و مدیریت ارتباط با مشتری، گزارش‌های مربوط به بنچ‌مارک‌ها و ترندهای بومی و ملی و جهانی، و گزارش‌های صنعت، در کنار مصاحبه عمیق با مدیران و خبرگان این حوزه به دست می‌آید. تصویر به‌دست‌آمده از موقعیت بازار و جایگاه سازمان در آن، به ارائه فرضیاتی کمک می‌کند که همه‌ی راه‌های ممکن برای رشد سازمان از طریق «توسعه برند» را کندوکاو می‌کند، از جمله:

 • رشد بر اساس افزایش قدرت برند
 • رشد بر اساس نوآوری
 • رشد بر اساس تسلط بر کانال‌های فروش
 • رشد بر اساس به حاشیه راندن رقبا
 • رشد بر اساس شایستگی‌های سازمانی
 • رشد بر اساس جذب مشتریان جدید
برای مشاهده ابزارهای مشاوره استراتژیک بازاریابی در زمینه توسعه برند کلیک کنید.

مشاوران راهبر بازار در مرحله دوم با تکیه بر تکنیک ®Mind Decoder یا «رمزگشای ذهن»، بازخوردهای مخاطبان را عمیقاً مطالعه و تصویری جزئی‌نگر و موشکافانه از انگیزه‌های پنهان و ناخودآگاه مشتریان ارائه می‌کنند. با کمک این تصویر است که می‌توان نقش انگیزه‌های مشتری در تعیین الگوی رابطه‌ میان مشتری و برند را به وضوح دید و انگاره‌های او درباره برند ایدئال و نگرش‌هایش درباره برندهای موجود در بازار را سنجید. تحقیقات برند در این مرحله، شناختی کلیدی از روش‌های فعال‌سازی پتانسیل‌های رشد به دست می‌دهد که در مرحله سوم با دقت‌نظر و واکاوی بیشتری شخصی‌سازی ‌و منحصربه‌فرد می‌شود.

در مرحله سوم، پژوهشگران راهبر بازار بر اساس تکنیک ®Brand Magnet یا «مغناطیسِ برند»، داده‌های استخراج‌شده را پالایش، رده‌بندی و ارزش‌گذاری می‌کنند. این کار با کنارهم‌نهادن دو تصویر پیشین و به بحث و اشتراک گذاشتن آن‌ها در کارگاهی یک‌روزه با حضور تیم‌های مختلفی از سازمان، از جمله تیم‌های تولید، بازاریابی و فروش انجام می‌شود. پژوهشگران راهبر بازار با استفاده از تصاویر به دست آمده از موقعیت بازار و انواع راه‌های ممکن برای رشد، این بار در گفت‌وگو با خبرگان خود سازمان و با استفاده از تجربه و بازخورد تیم‌های مختلف آن، اولویت‌بندی و گزینش بهترین راهکارها را در دستور کار قرار می‌دهند.

در پایان، تیم مشاوران راهبر بازار و آرگوس با بهره‌بردن از تکنیک چند بعدی ®Winning Brand Strategy  یا «استراتژی برندِ برنده»، استراتژی معینی را به عنوان مسیر راه ترسیم می‌کنند. سازمان با اجرای این استراتژی می‌تواند از موانع موجود در مسیر رشدش عبور کند. ارائه برنامه‌هایی کاربردی با اجرای آسان و انحصاراً تدوین‌شده، به سازمان کمک می‌کند در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت به اهداف مورد نظر خود در زمینه رشد برند دست پیدا کند.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره استراتژیک بازاریابی فرم درخواست را تکمیل کنید.