02157645000

با ما تماس باشید

خانه  >  بلاگ >

ارزش ویژه برند چیست ؟
ارزش ویژه بزند

به برندهای بزرگ و مشهور نگاه کنید. چه چیزی باعث تمایز آن‌ها از سایر رقبایشان شده و حتی سبب شده تا بسیاری از افراد حاضر شوند برای استفاده از خدمات و محصولاتشان هزینه بیشتری در مقایسه با سایر محصولات بازار بپردازند؟ چرا برندهایی اپل و بنز همواره نمادی از کیفیت هستند و همه به آن‌ها اعتماد دارند؟ جواب تمام این سوالات را می‌توان در ارزش ویژه برند جست‌وجو کرد. اما ارزش برند چیست؟ چه مزایایی دارد و چگونه می‌توان برندی با ارزش ساخت؟ در این مقاله قرار است با بررسی مفهوم ارزش ویژه برند به این سوالات پاسخ دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

ارزش ویژه برند چیست؟

ارزش ویژه برند ارزش یک نام تجاری را توصیف می‌کند. این ارزش توسط مشتریان یک برند و نحوه تجربه برند شما تعیین می‌شود. اگر مشتریان و مخاطبان شما نگاه مثبتی به برند شما داشته باشند، ارزش ویژه برند شما نیز مثبت است و اگر نگاه آن‌ها منفی باشد، پس ارزش ویژه برند شما نامطلوب خواهد بود.

ارزش ویژه برند به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا برچسب‌های قیمتی بالاتری را برای محصولات خود در نظر بگیرند در حالی که این قیمت برای مشتریان توجه‌پذیز باشد. ارزش بالای یک برند همچنین به شما کمک می‌کند تا قیمت سهام خود را افزایش دهید و به طور بالقوه هزینه ‌های بازاریابی و تحقیقات بازار را کاهش دهید.. چیزهایی مانند تبلیغات دهان به دهان مثبت، بررسی های آنلاین و وفاداری مشتری می توانند به شما کمک کنند تا به رشد طبیعی برند خود ادامه دهید.

هرم ارزش ویژه برند

چرا ارزش ویژه برند بسیار مهم است؟

ارزش ویژه برند چندین مزیت دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

افزایش فروش

ارزشمند بودن یک برند، وفاداری مشتریان آن را به دنبال خواهد داشت. پس زمانی که یک برند ارزشمند دارید می‌توانید اطمینان داشته باشید که مشتریان قبلی، شما را به یاد دارند و زمانی که قصد خرید محصولی را داشته باشند، شما را به رقیبانتان ترجیح می‌دهند. همچنین ارزش برند سبب افزایش آگاهی از برند خواهد شد و این اتفاق به سادگی از طریق تبلیغات دهان به دهان مشتریان قبلی شما اتفاق می‌افتد. زمانی که افراد بیشتری برند شما را بشناسند مسلما می‌توانید انتظار مشتریان بالقوه بیشتری هم داشته باشید.

قیمت بالاتر محصولات

همانطور که در ابتدا گفتیم زمانی که ارزش برند مطلوبی داشته باشید می‌توانید نسبت به رقبا قیمت بالاتری پیشنهاد دهید. زمانی که مشتریان از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کنند، در مورد صرف هزینه بیشتر برای محصولات برند شما نسبت به رقبای ارزان‌تر مردد نخواهد بود چرا که  ارزش برند شما را می‌بینند و تفاوت قیمت را در تفاوت ارزش برندها می‌بینند.

افزایش نفوذ برند

وقتی یک نام تجاری ارزش ویژه برند عالی داشته باشد، تأثیرگذاری و تبدیل مشتریان بالقوه بسیار آسان‌تر می‌شود. شرکت‌ها به احتمال زیاد برای توسعه خودشان با شرکت‌های با نفوذ شریک می‌شوند. زیرا وقتی با این شرکت‌هایی که حرفی برای گفتن دارند شریک می‌شوند، در بازار نیز بیشتر دیده می‌شوند. در نتیجه، هر دو کسب و کار از ارزش ویژه برند برخوردار خواهند شد.

جذب نیروهای با استعداد

طبق مطالعات، شرکت‌هایی که ارزش ویژه برند بالایی دارند، استخدام منابع با استعداد را نیز آسان‌تر می‌کنند. بالاخره چه کسی نمی خواهد با گوگل یا اپل کار کند؟ این یک شغل رویایی برای بسیاری است! ارزش ویژه برند استعدادها را جذب می‌کند زیرا نامزدها می‌خواهند در شرکت‌هایی کار کنند که الهام بخش آنها هستند. آن‌ها از شهرت یک شرکت به عنوان معیاری برای تصمیم گیری در مورد محل درخواست استفاده می کنند.

ورود آسان به بازارهای جدید

به دلیل ارزش ویژه برند عالی، ارائه پیشنهادات جدید حتی در بازاری که قبلاً به آن ورود نشده بود آسان‌تر است. شما به راحتی می‌توانید محصولات جدید را به خط موجود خود اضافه کنید و همچنان انتظار نتایج عالی را داشته باشید. مشتریان بیشتر از آن مایل خواهند بود که محصول جدید شما را امتحان کنند زیرا، شما در قلب و ذهن آن‌ها یک برند عالی هستید.

فقط به اپل نگاه کنید. هر بار که غول فناوری یک محصول جدید را عرضه می‌کند، محصول همان تبلیغات تبلیغاتی یا حتی بیشتر را دریافت می کند. هنگامی که ارزش ویژه برند عالی دارید، دیگر لازم نیست نگران ایجاد تصوری در مورد محصولات خود با ورود به یک بازار جدید باشید. ارزش برند شما کار را برای شما انجام خواهد داد و روندهای تحقیقات بازار را کاهش خواهد داد.

افزایش سهم بازار

ارزش ویژه برند فقط باعث افزایش سود شرکت‌ها نمی‌شود. همچنین به آنها اجازه می دهد تا سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورند. همانطور که گفتیم، مصرف کنندگان تمایل بیشتری به خرید محصولات با شهرت دارند، حتی اگر به معنای پرداخت بیشتر برای آن محصولات باشد. منظور از «مصرف‌کنندگان» فقط مشتریان جدید نیست که قبلاً را خرید نکرده‌اند.

با ارزش ویژه برند، یک شرکت به راحتی می‌تواند مشتریان خود را حفظ کند. این مشتریان آنقدر وفادار هستند که مشتاقانه منتظر عرضه محصول بعدی این شرکت هستند و از به اشتراک گذاشتن این خبر خوب با خانواده و دوستان خود خوشحال هستند. نتیجه؟ افزایش مشتریان برند و افزایش بیشتر سهم بازار.

ایجاد ارزش ویژه برند

چطور ارزش‌ویژه برند را ایجاد کنیم؟

حالا که مزایای مهم ارزش برند را درک کردید ممکن کنجکاو باشید که چگونه می‌توانید برندی با ارزش مثبت داشته باشید و بر اساس آن حرکت رو به جلو را ایجاد کنید. درادامه راه‌هایی که قوی‌ترین برندهای جهان از آن برای بازدهی تصاعدی  و تقویت ارزش‌گذاری کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.

هویت برند را ایجاد کنید

شما به عنوان یک شرکت چه هویتی دارید؟ مهم‌ترین ارزش‌های شما چیست؟ قصد دارید کدام یک از نقاط درد افراد را برطرف کنید؟ چطور این کار را انجام می‌دهید؟ چرا مردم باید شما را انتخاب کنند؟ اینها تنها تعدادی از سوالاتی است که می‌تواند به  شما در ایجاد هویت برند کمک نماید. هویت برند شما شخصیت، لحن صدا، مخاطبان، و نحوه ظاهر و عملکرد آن برای مشتریان است. ایجاد هویت برند شما اولین گام در توسعه آگاهی است که بعداً باعث افزایش فروش، وفاداری و حمایت خواهد شد.

ایجاد آگاهی از برند

باید بدانید ایجاد قوی‌ترین هویت برند بی‌فایده است، مگر اینکه به طور موثر در جهان پخش شود. بازاریابی و تبلیغات قدرتمند برای ایجاد ارزش ویژه برند ضروری است. این به معنای بازاریابی و تبلیغاتی است که داستانی منسجم و متقاعد کننده را بیان می‌کند، به طور خاص مخاطبان هدف منحصر به فرد شما را هدف قرار می‌دهد و در کانال هایی ارائه می‌شود که آنها بیشترین زمان را در آن صرف می‌کنند. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید به درستی آگاهی از برند را ایجاد کنید باید پرسونای دقیق از مخاطبان و مشتریان هدف خود داشته باشید تا به پیام شما توجه شود.

روی تجربه مشتری تمرکز کنید

برای بهبود تجربه مشتری باید ابتدا بدانید که مشتریان شما چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند. این کار با تحقیقات بازار عمیق از جمله مصاحبه و نظرسنجی شروع می‌شود و با پیگیری شبکه‎‌های اجتماعی و استفاده از گروه‌های متمرکز ادامه پیدا می‌کند. با استفاده از بینش‌های حاصل از چنین تحقیقاتی، می‌توانید با عمل به وعده‌های برند خود، ارزش ویژه برند ایجاد کنید.

راحت‌ترین کار این است که خود را به جای مشتریان خود قرار دهید، آیا بسته‌بندی محصول را دوست دارید؟ آیا رابط کاربری نرم‌افزار را می‌پسندید؟ آیا قیمت محصول با توجه به کارایی و البته ارزش برند شما منطقی است؟ پاسخ همه این سوالات را می‌توانید از مشتریان خود نیز بخواهید و به این ترتیب روی بهبود محصول و خدمت خود و در نهایت بهبود تجربه مشتری تمرکز نمایید

ایجاد دارایی های اختصاصی

همانطور که در بالا ذکر شد، دارایی‌های اختصاصی می تواند شامل همه چیز از نام، لوگو و تگ لاین گرفته تا پتنت‌ها و علائم تجاری باشد. ایجاد یک اکوسیستم کاملاً تعریف شده و محافظت شده از دارایی‌های اختصاصی، برند شما را به کانال‌های متعدد گسترش می‌دهد، نفوذ آن را زیاد می‌کند و ارزش ویژه برند آن را عمیق‌تر می‌کند.

به یاد داشته باشید دارایی‌های برند شما باید با یکدیگر سازگار باشند، به عنوان مثال اگر تگ لاین شما جسورانه و ساده است نباید از لوگویی شلوغ و رنگارنگ استفاده کنید.

اندازه‌گیری ارزش ویژه برند

در نهایت، برای ایجاد موثر ارزش ویژه برند، باید بتوانید آن را اندازه‌گیری کنید. هدف این است که به طور منظم مولفه‌های فوق الذکر (دارایی‌های برند، آگاهی از برند و … ) را اندازه‌گیری کرده و هر زمان که لازم باشد، اصلاحاتی را انجام دهیم. برای اندازه‌گیری ارزش برند می‌توانید این فاکتورها را بررسی نمایید.

  • سهم بازار: برند شما چه مقدار از فروش کلی در صنعت شما را به خود اختصاص داده است. هر چه این درصد بیشتر باشد، ارزش برند نیز بالاتر است.
  • ارزش معاملاتی محصولات یا خدمات: پیشنهادات خود را به چه قیمتی می‌فروشید. آیا محصولات یا خدمات شما بر اساس ارزش برند شما قیمت گذاری می‌شوند؟
  • درآمد فعلی و پیش بینی شده: در حال حاضر برند شما چقدر سود می‌آورد و چقدر در آینده پیش بینی می‌کنید. حاشیه سود و سودآوری شما تأثیر زیادی بر ارزش ویژه برند شما دارد.
  • رشد پایدار مالی: چگونه شرکت شما از طریق ایجاد برند مثبت رشد و توسعه خواهد یافت. تبلیغات دهان به دهان یکی از بزرگترین زوایای رشد پایدار است. وقتی مردم درباره برند شما مثبت صحبت می‌کنند، ارزش ویژه برند افزایش می‌یابد.

 

برندی ارزشمند خلق کنید

در  این مقاله سعی کردیم هر آنچه که نیاز بود در مورد ارزش ویژه برند بدانید را به شما بگوییم. ارزش برند دارایی نامشهودی است که می‌تواند ارزش زیادی به شرکت شما بدهد. با یک برند ارزشمند می‌توانید سود را افزایش دهید، به برند خود نفوذ بیشتری ببخشید و به بازارهای جدید وارد شوید.  برداشتن گام‌های پیشرو برای ایجاد ارزش ویژه برند، شانس شما را برای جلوتر از رقبایتان افزایش می‌دهد.

اما برای ایجاد ارزش ویژه برند خود، در وهله اول باید آنچه را که دارید اندازه بگیرید. اینجاست که معیارهای ارزش ویژه برند وارد می‌شوند. فقط مراقب آگاهی از برند، درک عمومی و رفتار خرید مشتریان خود باشید و برای خدمت به آن‌ها تلاش کنید.

 

منابع:

https://www.qualtrics.com
https://www.askattest.com
https://www.meltwater.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نقش کلیدی تحقیقات بازار در تعیین استراتژی بازاریابی

4 مرداد 1401

چگونه 3 برند بزرگ با استفاده از انجام تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی، تغییر کردند؟

16 بهمن 1400

تاثیر تجربه خرید بر رضایت مشتریان

23 دی 1400

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.