Projective Techniques

Line
معنی:

آزمون فرافکنی

توضیح:

تست‌های فرافکنی به محققان این امکان را می‌دهد تا از ارتباطات عمیق، ناخودآگاه، احساسات و فرآیندهای فکری مصرف‌کنندگان نسبت به برندها، محصولات و خدمات آگاه شوند.

این اطلاعات همراه با روش‌های تحقیق کمی می­تواند به بازاریابان کمک کند تا مصرف ­کنندگان هدف خود را بهتر درک کرده و استراتژی­‌های خود را بر اساس آن تنظیم کنند. در حقیقت نتایج کیفی حاصل از آزمون­‌های فرافکنی می‌­تواند به تأیید و زمینه‌­سازی یافته­‌های حاصل از بررسی های کمی و تجزیه و تحلیل داده ها کمک کند.

از کاربردهای دیگر آزمون فرافکنی می­توان به شناسایی مسائل یا فرصت­‌های بالقوه از طریق سنجش واکنش‌ها و ارتباط مصرف‌کننده با مفاهیم، ​​ایده‌ها یا تصاویر برند جدید قبل از توسعه برند اشاره کرد.

به طور خلاصه، استفاده از آزمون‌های فرافکنی در تحقیقات بازاریابی بینش عمیق‌تری برای تنظیم استراتژی‌ها و تصمیم‌های بازاریابی ارائه می‌کند.

مثال:

یک برند معروف نوشیدنی­‌های گازدار در جریان یک تحقیق از پاسخگویانی که به دلایل مختلف مصرف خود را از این برند قطع یا کاهش داده‌اند، خواست که فرض کنند برند مذکور یک دوست بسیار صمیمی برای آنها بوده و حالا از طریق نوشتن یک نامه دلایل شکست در رابطه را توضیح دهند.

استفاده از این روش که به تکینک «نامه به جان عزیز» مشهور است، به صاحبان این برند کمک کرد تا دلایل مشتریانی که اخیراً از برند فاصله گرفتند را بهتر درک کنند، چرا که معمولاً پاسخگویان به موضوعات و جنبه­‌هایی در نوشتن یک نامه احساسی توجه می­‌کنند که در سئوالات رسمی تحقیقات بازاریابی به آنها اشاره نمی‌­شود.