Biased Question

Line
معنی:

سوال جانبدارانه

توضیح:

منظور از سوال جانب‌دارانه در نظرسنجی، سوالی است که با روش­‌های آگاهانه یا ناآگاهانه که توسط طراحان سوال اعمال شده، پاسخگو را به سمت پاسخی خاص و مشخص هدایت می­کند.

این سؤالات می­تواند داده­‌های نظرسنجی را مخدوش کند و منجر به نتایج غیرقابل اعتماد و گمراه ­کننده شود. به همین خاطر برای اطمینان از اینکه اطلاعات جمع‌آوری‌شده بی‌طرفانه و صادقانه است، اجتناب از چنین سؤال‌های مغرضانه‌ای بسیار مهم است.

نکته کلیدی این است که از زبان مغرضانه خودداری کنید، سؤالات را خاص و خنثی کنید و به پاسخ دهندگان گزینه های روشنی برای انتخاب در نظرسنجی های تحقیقات بازاریابی بدهید.

مثال:

سوال «تجربه شما با تیم خدمات مشتری ما چقدر شگفت انگیز بود؟» یک سوال جانبدارانه است که فرض شگفت­ انگیز بودن خدمات مشتری در آن گنجانده شده و چه بسا پاسخگو را به سمت تأیید این گزاره سوق می­دهد. بهتر است این سوال به این شکل مطرح شود: « در مقیاس 1 تا 10 نشان دهید چقدر از تیم خدمات مشتری برند X رضایت دارید؟»

سوال «آیا شما همیشه از محصول ما استفاده می کنید؟» نیز یک سوال جانبدارانه است، چرا که این سوال اجازه نمی­دهد تا عادات استفاده پاسخ دهنده با جزئیات مطرح شود. یک سوال بهتر این است که «چند وقت یکبار از محصول X استفاده می­کنید؟»