خانه  >  بلاگ >

بخش بندی بازار
بخش بندی بازار

بخش بندی بازار برای دسته بندی هایی براساس خصوصیات مشترک انجام می شود، چرا که هر بخشی از بازار دارای خصوصیات خاصی هستند. این نوع بخش بندی ها برای کسب و کارها بسیار مهم است زیرا می توانند براساس آنها برنامه های استراتژیک خود را طراحی نمایند. به عبارت دیگر هر بخشی از بازار نوع خاصی از بازاریابی را می طلبد. کسب و کاری که با این بخش بندی ها بخوبی آشنا باشد و بتواند بخش های مختلف را از یکدیگر تمیز دهد، قطعاً با برنامه ریزی های صحیحتر می تواند یک مزیت رقابتی بین خود و رقبا ایجاد نماید. اکثر بخش بندی ها براساس مصرف کنندگان انجام می شود. بخش بندی بازار به شما کمک می کند تا بدانید که سرمایه خود را باید در چه بخشی از بازار به کار گیرید تا فروش و در نهایت سود بیشتری داشته باشید. به این ترتیب می توانید به صورت بسیار متمرکزتری عمل نمایید. می دانید کدام بازار را باید مورد هدف قرار دهید، با چه فرصتهای جدیدی روبرو هستید، چه برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی را باید طراحی نمایید و در نهایت یک موقعیت مناسب و مطلوب برای برند خود آماده کنید.

به طور معمول محققان برای اجرای پروژه های بخش بندی بازار، ابتدا از روش تحقیقات بازاریابی کیفی شروع می کنند و با داده هایی که از این روش به دست می آورند به طراحی پرسشنامه های دقیق کمی می پردازند تا بتوانند در سطح وسیعی از جامعه بخش بندی بازار را انجام دهند، به گونه ای که اطلاعات به دست آمده قابل تعمیم به کل جامعه باشد. با تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعات به دست آمده می توان از هر بخش بازار یک پرسونای مشخص به دست آورد. چنین نتایجی و همچنین سایر اطلاعاتی که از انواع مختلف تحقیقات بخش بندی بازار به دست می آید این فرصت را به مدیران می دهد تا به بهبود بازاریابی های خود و برنامه ریزی هایی برای محصولات و خدمات خود بپردازند.

متداولترین بخش بندی ها براساس موقعیت های جغرافیایی صورت می گیرد. به وسیله این بخش بندی شما می توانید بهترین منطقه جغرافیایی را برای کسب و کار خود بیابید. تفاوت های زیادی در مناطق مختلف جغرافیایی وجود دارد که سبب تفاوت رفتاری در مصرف کنندگان می شود. محصول شما در کدام منطقه مخاطب بیشتری دارد؟ مناطق گرمسیر یا سردسیر؟ مناطق ساحلی یا کوهستانی؟ مناطق سنتی یا مدرن؟ انجام بخش بندی صحیح مصرف کنندگان از این منظر، مسیر شما را در جهت یابی جغرافیایی مشخص می کند. به این ترتیب می دانید که در چه مناطقی باید در جستجوی مشتری باشید. بخش بندی کانال های توزیع شما را به بازارهای مختلف راهنمایی می کند. محصول شما بیشتر در کدام کانال به فروش می رسد؟ بقالی های سنتی، سوپرمارکتها، هایپرمارکتها، فروشگاه های معمولی، فروشگاه های لوکس و مجلل یا … ؟ اگر پاسخ این سؤال را می دانید پس پی برده اید که مشتریان شما کدامیک از کانالهای توزیع را برای خرید محصولتان انتخاب کرده اند.

بخش بندی رسانه ای باعث می شود که شما بدانید که محصول خود را از طریق چه رسانه ای به مردم معرفی کنید و چگونه صدای خود را به گوش مخاطبان برسانید. بخش بندیهای قیمتی باعث می شود که شناخت صحیحی از درآمدهای خانوار به دست آورید. به این ترتیب یک شرکت می تواند با توجه به این اطلاعات محصولات یا خدمات خاصی برای هر یک از بخشهای درآمدی تولید کند. بخش بندی های جمعیتی نیز در تحقیقات بازاریابی بسیار متداول است. اطلاعاتی در زمینه جنسیت، سن، درآمد، نوع مسکن، سطح درآمد و مشاغل متفاوت در جامعه برای برنامه ریزی های آینده بسیار کارآیی دارد. براساس چنین اطلاعاتی کسب و کارها می توانند محصولاتی برای گروه های مختلف جمعیتی در نظر بگیرند. مثلاً محصولاتی برای زنان یا گروه سنی پایین تر و یا حتی درآمدهای خاص.

بخش بندی های زمانی نیز می توانند کمک زیادی به میزان فروش کند. زمان های خاصی مانند ماه رمضان، اعیاد، فصول مختلف می تواند به پیش بینی های صحیحی برای تولیدات خاص یا بالابردن و پایین آوردن حجم تولید کمک کند. بخش بندی موقعیت های مختلف نیز می تواند کارآیی لازم را داشته باشد. اینکه چه نوع محصولاتی را برای وعده های غذایی متفاوت تولید کنید و یا مثلا ممکن است ورزشکاران به نوع خاصی از محصولات شما نیاز داشته باشند. تقسیم بندی های روانشناختی یا سبک زندگی که سبب درک نگرش ، ارزش ها ، رفتارها ، احساسات ، ادراک ، باورها ، نیازها، آرزوها و علایق مصرف کننده می شود می تواند با تحلیل های دقیق و به جا کمک زیادی به شناخت مصرف کنندگان کند.

به هر حال هر نوعی از بخش بندی بازار که مد نظر باشد، تحلیل نتایج آنها براساس مدل های آماری کاملاً تعریف شده ای انجام می شود که افراد را رتبه بندی کرده و در گروه های خاصی قرار می دهد. شاخصهایی که رتبه بندی براساس آنها انجام می شود باید بسیار به دقت انتخاب شده باشند. برای اطمینان از صحت و دقت شاخص ها همانطور که گفته شد بهترین روش اجرای جلسات کانونی کیفی است که از نگرش های مصرف کنندگان واقعی شاخص های مناسب استخراج می شوند. آزمون آنها با روش های کمی و در سطح گسترده تری از جامعه قطعاً که جواب منطقی و عقلانی به دست خواهد داد.

سفارش پروژه تحقیقات بازاریابی

۵۷۶۴۵۵۵۵۵۷۶۴۵۰۰۰

info@rahbarbazaar.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب بلاگ

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.