0
(0)

فواید تحقیقات بازاریابی و تجزیه و تحلیل رقبا چیست ؟ آیا قصد دارید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید؟ حتما لازم است که پیش از راه اندازی تجارت جدید ، از تکنیک های تجزیه و تحلیل رقابتی استفاده کنید !

روش های زیادی برای انجام  تحقیقات بازاریابی و تجزیه و تحلیل رقابتی وجود دارد که استفاده از آنها برای موفقیت به عنوان یک تجارت ضروری است .

انواع روش ها انجام و بهره مند شدن از فواید تحقیقات بازاریابی

  • تشکیل گروه های تمرکز
  • توزیع نظر سنجی ها و پرسشنامه ها
  • مشاهدات
  • انجام مصاحبه های عمیق

فرایند جمع آوری داده ها برای بهره از فواید تحقیقات بازاریابی با استفاده از هر یک از این ابزارها یک چالش است و وقت و هزینه بالایی نیاز دارد ، اما اگر می خواهید یک تجارت سودآور با طول عمر بالا داشته باشید ، نمی توانید از انجام این کار صرف نظر کنید . شما برای اطمینان در مورد مهم ترین تصمیمات شغلی خود به داده های کمی و کیفی نیاز دارید .

موارد زیادی وجود دارد که شما در تجارت هیچ کنترلی بر آنها ندارید. اما همیشه آماده بودن بهترین راه حل است . در ادامه به پنج دلیل اصلی دال بر اینکه شما نیاز دارید از تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل رقابت استفاده کنید پرداخته می شود .

1. یکی از فواید تحقیقات بازاریابی اطمینان از موفقیت ایده شما است

داشتن ایده های عالی در مورد کسب و کار تنها یک روی سکه است . اما به نظر می آید داشتن ایده های عملی چیزی است که کمتر شاهد آن هستیم . از فواید تحقیقات بازاریابی میتوان به این موضوع اشاره نمود که این تحقیقات در واقع تنها راهی هستند که قادر اند به شما نشان دهند که آیا واقعاً نیازی به کسب و کاری که شما قصد ایجاد آن را دارید وجود دارد یا خیر .  آیا جایی برای محصول یا خدمات شما در بازار وجود دارد ؟ تا اینگونه از ادامه راه خود اطمینان حاصل نمایید .

در این بخش از تحقیق بازار مهم این است که شما بتوانید با اطمینان بگویید که کسب و کار شما نه تنها قادر به راه اندازی موفقیت آمیز است بلکه برای رشد طولانی مدت نیز ، مسیر هموار است . همیشه برای راه اندازی مشاغل ، ریسک هایی وجود دارد . اما یکی از فواید تحقیقات بازاریابی این است که شما کمک می کند تا این ریسک ها را تا حد ممکن کاهش دهید .

هنگام انجام تحقیقات قبل از راه اندازی کسب و کار ، تجزیه و تحلیل مشتریان بالقوه کافی نیست . از سایر کارآفرینان غافل نشوید . اگر این اولین کسب و کاری است که ایجاد می کنید ، هیچ چیز به اندازه تجربه صاحبان مشاغل با سابقه برای شما مفید نخواهد بود . تا آنجا که ممکن است با آنها صحبت کنید و توصیه های آنها را جدی بگیرید . اگر اجماع عمومی این است که برنامه کاری شما به اندازه کافی قوی نیست ، ممکن است بهتر باشد کمی برای شروع یک تجارت جدید صبر کنید .

2. یکی از فواید تحقیقات بازاریابی متمایز کردن خود از دیگران است

ممکن است تصمیم به ورود به بازاری را گرفته باشید که بسیار شلوغ است . تنها راهی که می تواند به شما کمک کند تا در این شلوغی به چشم بیایید ، استفاده از چارچوب تحلیل رقیب (competitor analysis framework) است که یکی از فواید تحقیقات بازار می باشد . هر کارآفرینی در ابتدای تحقیق بازار خود لزوماً نمی داند که رقبای برتر او چه کسانی هستند . خواه رقبا را بشناسید یا نه ، جستجو در گوگل را فراموش نکنید . احتمالاً بیشتر مشتریان شما ، از این مسیر شما را پیدا خواهند کرد .

در این فرآیند ، باید مراقب باشید که کدام رقبا را تحلیل می کنید . اگر تنها به کسب و کارهای برتر در صنعت انتخابی توجه کنید ، احتمالاً از شروع به کار منصرف خواهید شد . به رقبای مختلف ، از جمله مشاغل کوچک تر و همچنین بزرگ تر نگاه کنید تا در نهایت دید دقیق تری نسبت به افرادی که با آنها رقابت می کنید ، داشته  باشید.

پس از اینکه رقبای خود را شناسایی کردید ، باید به دنبال نیازهای مشتریانی باشید که رقبا آنها را برآورده نمی کنند . برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی ، باید به وسیله آن ارزیابی کنید که تجارت شما از چه نقاط قوتی برخوردار است که سایر مشاغل فاقد آن هستند . بزرگ ترین نقطه قوت شما می تواند کارمندانی باشد که دارید ، مهارت های شخصی ، فناوری و یا ویژگی منحصر به فردی در محصول شما وجود دارد . تجزیه و تحلیل بازار می تواند به شما کمک کند تا از نقطه فروش منحصر به فرد خود مطلع شوید یا آنچه را که قبلاً تصور می کردید تأیید کند .

در طرف مقابل ، اگر نمی توانید یک نقطه فروش منحصر به فرد داشته باشید ، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر آماده شوید . راه هایی را پیدا کنید که از طریق آنها می توانید محصول یا خدمات خود را بهبود دهید . لازم است راهی پیدا کنید تا مصرف کنندگان شما را به جای رقبا انتخاب کنند . در واقع  برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی ، روند انجام آن هرگز نباید کند شود . حتی پس از شروع فعالیت و کسب تجربه هم ، باید همچنان به تحقیق ادامه دهید تا همیشه یک قدم جلوتر از رقبا باشید .

3.  از فواید تحقیقات بازاریابی یافتن دلایل موفقیت رقبا است

اگرچه لازم است راهی وجود داشته باشد تا بتوانید از طریق آن در مقایسه با رقبای خود متمایز شوید ، اما ایده های موفقی هم وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید . چرا مشتریان محصولات یا خدمات رقبا را انتخاب می کنند ؟

تنها دانستن دلیل موفقیت رقبا کافی نیست . برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی باید بتوانید به وسیله آن از اطلاعاتی که پیدا کرده اید برای پیشبرد کسب و کار خود استفاده کنید . شاید نتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید . اما اگر قادر باشید از نقاط قوت رقبا به خوبی الگوبرداری کنید ، می توانید این موارد را به نقاط قوت تجارت خود تبدیل کنید .

رقبا از شما تجربه بیشتری دارند . آنها مدت طولانی تری در بازار فعال بوده و دارای یک پایگاه مشتری وفادار هستند . می توانید از تجربه رقبای خود استفاده کنید .

اگر بتوانید به وسیله تحقیقات بازاریابی نقاط قدرت رقبا را به نقاط قدرت خود تبدیل کرده و امتیاز فروش خاص خود را نیز به آن اضافه کنید ، برای موفقیت شانس بسیار بالایی خواهید داشت . شاید انجام این کار به تنهایی نتواند همه مشتریان وفادار رقبا را به سمت شما بیاورد ، اما حتما برای شروع به جذب برخی از آنها کافی است .

4. شناسایی موانع برای حداقل ساختن تأثیر آنها بر فرایند موفقیت ، یکی دیگر از فواید تحقیقات بازاریابی است

هر کسب و کاری ضعف های خاص خودش را دارد و با موانع خاصی رو به رو است که می تواند مانع موفقیت آن شود . تجارت شما هم از این قاعده مستثنی نیست . مهم است که شما از نقاط ضعف خود آگاه باشید . اگر بدانید که تجارت شما با چه موانعی روبرو است ، می توانید در مورد نحوه غلبه بر آنها یا به حداقل رساندن تأثیر آنها روی تجارت خود مطالعه و سپس با استفاده از تحقیقات بازاریابی ، از فواید آن بهره بگیرید .

التبه برخی چالش ها وجود دارد که ممکن است شما هیچ کنترلی روی آنها نداشته باشید و از عهده حل آنها بر نیایید . به عنوان مثال ، یک فضای سیاسی ناپایدار می تواند باعث شود که تجارت شما با عدم اطمینان بیشتری روبرو شود . این چیزی نیست که شما توانایی تغییر آن را داشته باشید . اما معمولاً هنوز روش های خاصی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها و تغییر شیوه های تجاری خود علی رغم وجود چالش های مختلف ، همچنان پیشرفت داشته باشید .  از دیگر فواید تحقیقات بازار یابی این است که به راحتی میتوانید این موانع و چالش ها را شناسایی کنید .

5. همسو شدن با نیاز های مشتری ، از مهمترین فواید تحقیقات بازاریابی است

هسته مرکزی هر طرح تجاری هوشمند، جلب رضایت مشتری است . برای موفقیت به عنوان یک مالک کسب و کار، باید طرحی برای چگونگی جذب مشتریانی که در حال حاضر از رقبای شما محصول یا خدمات دریافت می کنند ، داشته باشید که این امر برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی  می باشد و به وسیله آن محقق می شود .

باید بدانید چه عواملی بر تصمیمات خرید مشتریان شما تأثیر می گذارند و چگونه می توانید از این عوامل به نفع کسب و کار خود استفاده کنید .

انجام تحقیقات بازاریابی و بهره بردن از فواید آن فقط به این معنا نیست که مشخص کنید آیا تقاضای فوری برای محصولات یا خدمات شما وجود دارد یا خیر ؛  پتانسیل بلند مدت برای سودآوری نیز به همان میزان مهم است . کسب و کار شما باید فضای کافی برای مقیاس پذیری در آینده را داشته باشد .

حتی اگر سال ها است که در تجارت خود فعال هستید ، باز هم باید به تحلیل بازار بپردازید و از فواید تحقیقات بازاریابی استفاده نمایید . تمامی مشاغل برای ادامه کار باید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنند . نیازهای مشتریان شما گاهی اوقات تغییر می کند . البته اگر به طور فعالانه برای رفع نیازهای مشتریان خود بازاریابی کنید ، این مسئله نباید برای شما نگران کننده باشد . شما به عنوان یک کارآفرین هوشمند ، همیشه می توانید روش های خود را برای ادامه سود دهی کسب وکارتان  تغییر دهید .

 

استفاده تکنیک های تجزیه و تحلیل رقابتی، بدون توجه به اینکه در کدام صنعت فعالیت می کنید، بهترین راه برای شروع یک تجارت جدید است . از فواید تحقیقات بازاریابی این است که به شما کمک می کند تا در مورد عملی بودن یا نبودن ایده تجاری خود آگاهانه تصمیم بگیرید . با نگاهی دقیق تر به رقبا می توانید متوجه شوید که آنها چه کارهایی را به درستی انجام می دهند و در چه مواردی ضعیف عمل می کنند . انجام این کار به شما کمک می کند تا بهترین راه را برای متمایز شدن از این رقبا پیدا کنید . همچنین به شما نشان می دهد که انجام چه کارهایی را می توانید از رقبایتان الگو برداری کنید .

بوسیله تحقیقات بازار و با یادگیری اینکه با چه موانعی در تجارت خود روبرو هستید ، می توانید برای غلبه بر آنها و موفقیت ، علی رغم وجود این چالش ها تلاش کنید . با گذشت زمان ، همچنین می توانید متوجه شوید که نیازهای مشتریان شما چگونه تغییر می کند تا فعالیت های بازاریابی خود را متناسب با آنها تنظیم کنید .

با توجه به نکات ذکر شده ، واضح است که دلایل بسیاری برای استفاده از تحقیقات بازاریابی و یک چارچوب تجزیه و تحلیل رقبا در کسب و کار شما وجود دارد .

سفارش پروژه تحقیقات بازاریابی

5764555557645000

info@rahbarbazaar.com

منبع : smallBizClub

به این متن امتیاز دهید

میانگین امتیاز 0 / 5. 0

عضو ماه‌نامه راهبر بازار شوید

با عضویت در ماه‌نامه راهبر بازار، می‌توانید در شروع هر ماه، جدیدترین مقالات و اخبار تحقیقات بازاریابی ایران را در ایمیل خود دریافت کنید!