خانه  >  بلاگ >

فواید تحقیقات بازاریابی و تجزیه و تحلیل رقبا
فواید استفاده از تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل رقبا

فواید تحقیقات بازاریابی و تجزیه و تحلیل رقبا چیست ؟ آیا قصد دارید یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید؟ حتما لازم است که پیش از راه اندازی تجارت جدید ، از تکنیک های تجزیه و تحلیل رقابتی استفاده کنید !

روش های زیادی برای انجام  تحقیقات بازاریابی و تجزیه و تحلیل رقابتی وجود دارد که استفاده از آنها برای موفقیت به عنوان یک تجارت ضروری است .

انواع روش ها انجام و بهره مند شدن از فواید تحقیقات بازاریابی

 • تشکیل گروه های تمرکز
 • توزیع نظر سنجی ها و پرسشنامه ها
 • مشاهدات
 • انجام مصاحبه های عمیق

فرایند جمع آوری داده ها برای بهره از فواید تحقیقات بازاریابی با استفاده از هر یک از این ابزارها یک چالش است و وقت و هزینه بالایی نیاز دارد ، اما اگر می خواهید یک تجارت سودآور با طول عمر بالا داشته باشید ، نمی توانید از انجام این کار صرف نظر کنید . شما برای اطمینان در مورد مهم ترین تصمیمات شغلی خود به داده های کمی و کیفی نیاز دارید .

موارد زیادی وجود دارد که شما در تجارت هیچ کنترلی بر آنها ندارید. اما همیشه آماده بودن بهترین راه حل است . در ادامه به پنج دلیل اصلی دال بر اینکه شما نیاز دارید از تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل رقابت استفاده کنید پرداخته می شود .

۱. یکی از فواید تحقیقات بازاریابی اطمینان از موفقیت ایده شما است

داشتن ایده های عالی در مورد کسب و کار تنها یک روی سکه است . اما به نظر می آید داشتن ایده های عملی چیزی است که کمتر شاهد آن هستیم . از فواید تحقیقات بازاریابی میتوان به این موضوع اشاره نمود که این تحقیقات در واقع تنها راهی هستند که قادر اند به شما نشان دهند که آیا واقعاً نیازی به کسب و کاری که شما قصد ایجاد آن را دارید وجود دارد یا خیر .  آیا جایی برای محصول یا خدمات شما در بازار وجود دارد ؟ تا اینگونه از ادامه راه خود اطمینان حاصل نمایید .

در این بخش از تحقیق بازار مهم این است که شما بتوانید با اطمینان بگویید که کسب و کار شما نه تنها قادر به راه اندازی موفقیت آمیز است بلکه برای رشد طولانی مدت نیز ، مسیر هموار است . همیشه برای راه اندازی مشاغل ، ریسک هایی وجود دارد . اما یکی از فواید تحقیقات بازاریابی این است که شما کمک می کند تا این ریسک ها را تا حد ممکن کاهش دهید .

هنگام انجام تحقیقات قبل از راه اندازی کسب و کار ، تجزیه و تحلیل مشتریان بالقوه کافی نیست . از سایر کارآفرینان غافل نشوید . اگر این اولین کسب و کاری است که ایجاد می کنید ، هیچ چیز به اندازه تجربه صاحبان مشاغل با سابقه برای شما مفید نخواهد بود . تا آنجا که ممکن است با آنها صحبت کنید و توصیه های آنها را جدی بگیرید . اگر اجماع عمومی این است که برنامه کاری شما به اندازه کافی قوی نیست ، ممکن است بهتر باشد کمی برای شروع یک تجارت جدید صبر کنید .

۲. یکی از فواید تحقیقات بازاریابی متمایز کردن خود از دیگران است

ممکن است تصمیم به ورود به بازاری را گرفته باشید که بسیار شلوغ است . تنها راهی که می تواند به شما کمک کند تا در این شلوغی به چشم بیایید ، استفاده از چارچوب تحلیل رقیب (competitor analysis framework) است که یکی از فواید تحقیقات بازار می باشد . هر کارآفرینی در ابتدای تحقیق بازار خود لزوماً نمی داند که رقبای برتر او چه کسانی هستند . خواه رقبا را بشناسید یا نه ، جستجو در گوگل را فراموش نکنید . احتمالاً بیشتر مشتریان شما ، از این مسیر شما را پیدا خواهند کرد .

در این فرآیند ، باید مراقب باشید که کدام رقبا را تحلیل می کنید . اگر تنها به کسب و کارهای برتر در صنعت انتخابی توجه کنید ، احتمالاً از شروع به کار منصرف خواهید شد . به رقبای مختلف ، از جمله مشاغل کوچک تر و همچنین بزرگ تر نگاه کنید تا در نهایت دید دقیق تری نسبت به افرادی که با آنها رقابت می کنید ، داشته  باشید.

پس از اینکه رقبای خود را شناسایی کردید ، باید به دنبال نیازهای مشتریانی باشید که رقبا آنها را برآورده نمی کنند . برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی ، باید به وسیله آن ارزیابی کنید که تجارت شما از چه نقاط قوتی برخوردار است که سایر مشاغل فاقد آن هستند . بزرگ ترین نقطه قوت شما می تواند کارمندانی باشد که دارید ، مهارت های شخصی ، فناوری و یا ویژگی منحصر به فردی در محصول شما وجود دارد . تجزیه و تحلیل بازار می تواند به شما کمک کند تا از نقطه فروش منحصر به فرد خود مطلع شوید یا آنچه را که قبلاً تصور می کردید تأیید کند .

در طرف مقابل ، اگر نمی توانید یک نقطه فروش منحصر به فرد داشته باشید ، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر آماده شوید . راه هایی را پیدا کنید که از طریق آنها می توانید محصول یا خدمات خود را بهبود دهید . لازم است راهی پیدا کنید تا مصرف کنندگان شما را به جای رقبا انتخاب کنند . در واقع  برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی ، روند انجام آن هرگز نباید کند شود . حتی پس از شروع فعالیت و کسب تجربه هم ، باید همچنان به تحقیق ادامه دهید تا همیشه یک قدم جلوتر از رقبا باشید .

۳.  از فواید تحقیقات بازاریابی یافتن دلایل موفقیت رقبا است

اگرچه لازم است راهی وجود داشته باشد تا بتوانید از طریق آن در مقایسه با رقبای خود متمایز شوید ، اما ایده های موفقی هم وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید . چرا مشتریان محصولات یا خدمات رقبا را انتخاب می کنند ؟

تنها دانستن دلیل موفقیت رقبا کافی نیست . برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی باید بتوانید به وسیله آن از اطلاعاتی که پیدا کرده اید برای پیشبرد کسب و کار خود استفاده کنید . شاید نتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید . اما اگر قادر باشید از نقاط قوت رقبا به خوبی الگوبرداری کنید ، می توانید این موارد را به نقاط قوت تجارت خود تبدیل کنید .

رقبا از شما تجربه بیشتری دارند . آنها مدت طولانی تری در بازار فعال بوده و دارای یک پایگاه مشتری وفادار هستند . می توانید از تجربه رقبای خود استفاده کنید .

اگر بتوانید به وسیله تحقیقات بازاریابی نقاط قدرت رقبا را به نقاط قدرت خود تبدیل کرده و امتیاز فروش خاص خود را نیز به آن اضافه کنید ، برای موفقیت شانس بسیار بالایی خواهید داشت . شاید انجام این کار به تنهایی نتواند همه مشتریان وفادار رقبا را به سمت شما بیاورد ، اما حتما برای شروع به جذب برخی از آنها کافی است .

۴. شناسایی موانع برای حداقل ساختن تأثیر آنها بر فرایند موفقیت ، یکی دیگر از فواید تحقیقات بازاریابی است

هر کسب و کاری ضعف های خاص خودش را دارد و با موانع خاصی رو به رو است که می تواند مانع موفقیت آن شود . تجارت شما هم از این قاعده مستثنی نیست . مهم است که شما از نقاط ضعف خود آگاه باشید . اگر بدانید که تجارت شما با چه موانعی روبرو است ، می توانید در مورد نحوه غلبه بر آنها یا به حداقل رساندن تأثیر آنها روی تجارت خود مطالعه و سپس با استفاده از تحقیقات بازاریابی ، از فواید آن بهره بگیرید .

التبه برخی چالش ها وجود دارد که ممکن است شما هیچ کنترلی روی آنها نداشته باشید و از عهده حل آنها بر نیایید . به عنوان مثال ، یک فضای سیاسی ناپایدار می تواند باعث شود که تجارت شما با عدم اطمینان بیشتری روبرو شود . این چیزی نیست که شما توانایی تغییر آن را داشته باشید . اما معمولاً هنوز روش های خاصی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها و تغییر شیوه های تجاری خود علی رغم وجود چالش های مختلف ، همچنان پیشرفت داشته باشید .  از دیگر فواید تحقیقات بازار یابی این است که به راحتی میتوانید این موانع و چالش ها را شناسایی کنید .

۵. همسو شدن با نیاز های مشتری ، از مهمترین فواید تحقیقات بازاریابی است

هسته مرکزی هر طرح تجاری هوشمند، جلب رضایت مشتری است . برای موفقیت به عنوان یک مالک کسب و کار، باید طرحی برای چگونگی جذب مشتریانی که در حال حاضر از رقبای شما محصول یا خدمات دریافت می کنند ، داشته باشید که این امر برای بهره بردن از فواید تحقیقات بازاریابی  می باشد و به وسیله آن محقق می شود .

باید بدانید چه عواملی بر تصمیمات خرید مشتریان شما تأثیر می گذارند و چگونه می توانید از این عوامل به نفع کسب و کار خود استفاده کنید .

انجام تحقیقات بازاریابی و بهره بردن از فواید آن فقط به این معنا نیست که مشخص کنید آیا تقاضای فوری برای محصولات یا خدمات شما وجود دارد یا خیر ؛  پتانسیل بلند مدت برای سودآوری نیز به همان میزان مهم است . کسب و کار شما باید فضای کافی برای مقیاس پذیری در آینده را داشته باشد .

حتی اگر سال ها است که در تجارت خود فعال هستید ، باز هم باید به تحلیل بازار بپردازید و از فواید تحقیقات بازاریابی استفاده نمایید . تمامی مشاغل برای ادامه کار باید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنند . نیازهای مشتریان شما گاهی اوقات تغییر می کند . البته اگر به طور فعالانه برای رفع نیازهای مشتریان خود بازاریابی کنید ، این مسئله نباید برای شما نگران کننده باشد . شما به عنوان یک کارآفرین هوشمند ، همیشه می توانید روش های خود را برای ادامه سود دهی کسب وکارتان  تغییر دهید .

 

استفاده تکنیک های تجزیه و تحلیل رقابتی، بدون توجه به اینکه در کدام صنعت فعالیت می کنید، بهترین راه برای شروع یک تجارت جدید است . از فواید تحقیقات بازاریابی این است که به شما کمک می کند تا در مورد عملی بودن یا نبودن ایده تجاری خود آگاهانه تصمیم بگیرید . با نگاهی دقیق تر به رقبا می توانید متوجه شوید که آنها چه کارهایی را به درستی انجام می دهند و در چه مواردی ضعیف عمل می کنند . انجام این کار به شما کمک می کند تا بهترین راه را برای متمایز شدن از این رقبا پیدا کنید . همچنین به شما نشان می دهد که انجام چه کارهایی را می توانید از رقبایتان الگو برداری کنید .

بوسیله تحقیقات بازار و با یادگیری اینکه با چه موانعی در تجارت خود روبرو هستید ، می توانید برای غلبه بر آنها و موفقیت ، علی رغم وجود این چالش ها تلاش کنید . با گذشت زمان ، همچنین می توانید متوجه شوید که نیازهای مشتریان شما چگونه تغییر می کند تا فعالیت های بازاریابی خود را متناسب با آنها تنظیم کنید .

با توجه به نکات ذکر شده ، واضح است که دلایل بسیاری برای استفاده از تحقیقات بازاریابی و یک چارچوب تجزیه و تحلیل رقبا در کسب و کار شما وجود دارد .

سفارش پروژه تحقیقات بازاریابی

۵۷۶۴۵۵۵۵۵۷۶۴۵۰۰۰

info@rahbarbazaar.com

منبع : smallBizClub

۲ دیدگاه

 • محمد

  با تشکر از مقاله کاربردیتون
  یکی از روش های تحقیقات بازاریابی که اشاره کردین تشکلیل گروه های متمرکز بود
  آیا توضیح بیشتری میتوانید بدهید؟

  • راهبر بازار

   بله یکی از روش های اصلی در تحقیقات بازاریابی استفاده کردن از مصاحبه ها و بحث های گروهی می باشد . مصاحبه های عمیق اغلب به عنوان “گروه های متمرکز یک نفر” و گروه های متمرکز یا همان بحث های گروهی به عنوان “مصاحبه های بزرگ” توصیف می شوند .برای اطلاعات بیشتر درباره بحث گروهی بر روی لینک کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب بلاگ

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.