خانه  >  بلاگ >

عادات مربوط به نوشیدنی های سرد در ایران و جهان
عادات مربوط به نوشیدنی های سرد در ایران و جهان

به طور کلی پرمصرف ترین و متداول ترین نوشیدنی ها در جهان عبارتند از: آب آشامیدنی، نوشابه های گازدار، قهوه، دلستر و چای. سایر نوشیدنی ها در رده های بعدی قرار دارند. در بین نوشابه های گازدار نیز شرکت کوکاکولا با فروش بیش از ۳۷ میلیارد دلار بعنوان رهبر بازار این صنعت شناخته میشود. با راهبر بازار همراه باشید تا مروی داشته باشیم بر عادات مربوط به نوشیدنی های سرد در ایران و جهان

در ایران نیز نوشیدنی ها بخصوص نوشیدنی های گازدار جایگاه قابل توجهی در سبد مصرف خانوار دارند. به عنوان مثال فقط در تهران حدود یک سوم مردم نوشابه گازدار، دلستر و انواع آبمیوه را به طور معمول در برنامه غذایی خود دارند. هنوز درصد بالایی از افراد جامعه به همراه غذا، نوشیدنی میل می کنند که ۳۵% از آنها آب، حدود ۳۵% دیگر دوغ و الباقی حدود ۳۰% نیز حداقل نوشابه گازدار و یا دلستر میل می کنند. در روزگاران گذشته، مردم ایران اغلب آب، دوغ و انواع شربت‌های سنتی مصرف می کردند، بخصوص شربت سکنجبین، سرکه شیره و سایر عرقیات جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌غذایی مردم داشتند. در حالی که امروزه نوشابه‌های گازدار جزو جدایی‌ناپذیر سفره اغلب ایرانی ها شده که البته متاثر از روندهای جهانی مصرف این محصول نیز هست.

هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. سرانه متوسط مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در بین مردم ایران بیش از چهار برابر میانگین جهانی است. ایرانیان سالانه ۳ میلیارد لیتر نوشابه مصرف می کنند، البته کشورهای بسیاری نیز سرانه مصرف بالاتری از ایران دارند. مصرف نوشابه در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی جوانان جهان شده است و مصرف آن در فصول تابستان به طور فزاینده ای محبوب تر می شود، زیرا هر چه درجه حرارت بالاتر می رود، مواد شیرین، گازدار و طعم دهنده جذاب تر به نظر می رسند. مضرترین اثرات مصرف نوشابه این است که مقدار بالای قند آن می تواند به چاقی، پوسیدگی دندان و ضعیف شدن استخوان ها منجر شود. حتی نوشیدنی های رژیمی که فاقد کالری و قند هستند هم برای سلامتی افراد پیامدهای منفی در پی دارند. نوشیدنی های سرد و به خصوص نوشابه در سراسرجهان محبوب هستند. درادامه۱۰ کشوری که سرانه مصرف نوشابه در آنها بسیار بیش از متوسط جهانی است، ارائه می شود.

عادات مربوط به نوشیدنی های سرد در ایران و جهان

۱۰. بولیوی (سرانه ۸۹ لیتر)

از آنجا که این کشور تولیدکننده عمده قند است، شرکت های نوشابه سازی از این محصول شیرین به نفع گسترش تجارت خود استفاده می کنند. کوکاکولا در راس نوشابه های محبو باین کشور قرار دارد.

۹. عربستان سعودی (سرانه ۸۹ لیتر)

عوامل اصلی سرانه بالای مصرف نوشابه در این کشور را می توان شرایط آب و هوایی گرم و ممنوعیت نوشیدنی های الکلی دانست.

۸. نروژ (سرانه ۹۸ لیتر)

برندهای کوکاکولا و پپسی در بالای جدول مصرف این کشور قرار دارند.

۷. آلمان (سرانه ۹۸ لیتر)

نوشیدنی های کافئین دار بیشترین اقبال را در بازار فعلی آلمان دارند. برخی از برندهای محبوب در این کشور عبارتند از: Fanta، Sprite، Delta، Mezzo Mixو Coca-Cola

۶. بلژیک (۱۰۹ لیتر برای هر نفر)

به دلیل سرانه بالای مصرف نوشابه در این کشور، بسیاری از مشکلات بهداشتی، از جمله چاقی و سایر بیماری های مزمن که با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش هستند، در میان کودکان ظاهرشده است.

۵. اروگوئه (سرانه ۱۱۳ لیتر)

به محض تثبیت درآمد و اقتصاد، مردم این کشور برای خرید نوشابه هزینه کردند. این امر همچنین باعث ایجاد بسیاری از مشکلات بهداشتی، به ویژه در استخوان ها و پوسیدگی دندان در بین مردم شده است.

۴. مکزیک (سرانه ۱۳۷ لیتر)

مکزیک یکی از مصرف کنندگان اصلی نوشابه در جهان است و در مصرف نوشیدنی های گازدار رتبه چهارم را دارد.

۳. شیلی (سرانه ۱۴۱ لیتر)

دلایل این سرانه مصرف بالا، سبک زندگی خوب، اقتصاد پایدار و نرخ پایین بیکاری است. مردم شیلی بیشتر به محصولات کوکاکولا علاقه مند هستند.

۲. آمریکا (سرانه ۱۵۴ لیتر)

آمریکایی ها به دلیل سبک زندگی مدرن و درآمد نسبتاً بالا یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان نوشابه در جهان هستند.

۱. آرژانتین (سرانه ۱۵۵ لیتر)

به دلیل درآمد خوب و شرایط آب وهوایی گرم، نوشیدنی های غیر الکلی بیشتر مورد تقاضا در میان مردم هستند.

شرکت تحقیقات بازاریابی راهبر بازار همواره می کوشد تا با ارائه بروز ترین آمارها، نقش خود را بعنوان مرجعی برای داده های لازم در برنامه های بازاریابی کسب و کارها بخوبی ایفا نماید. نیازهای اطلاعاتی در کسب و کار خود را با موسسه راهبر بازار در میان بگذارید و از مشورت رایگان در این زمینه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب بلاگ

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.

برای تنظیم وقت جلسه مشاوره تحقیقات بازار
فرم درخواست را تکمیل کنید.