Omnichannel Marketing

Line
معنی:

بازاریابی همه جانبه

توضیح:

بازاریابی همه‌جانبه یک رویکرد استراژیک بازاریابی و مشتری‌محور است که بر اساس آن تجربه خرید یکپارچه در چندین کانال، برای مشتریان فراهم می‌شود.

این استراتژی با هدف افزایش فروش و سودآوری، کانال‌های ارتباطی بین فروشنده و مشتری، را افزایش می‌دهد چرا که با وجود کانال‌های مختلف فیزیکی (مثل فروشگاه) و دیجیتال (مثل وب‌سایت)، در نهایت رضایت مشتری جلب و بخشی از مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل تبدیل می‌شوند.

اصطلاح بازاریابی همه‌جانبه ممکن است با اصطلاح بازاریابی چندجانبه (multichannel) مترادف در نظر گرفته شود اما تفاوت مهم این دو اصطلاح، در یکپارچی و اتصال بین کانال‌های ارتباطی مختلف است که در بازاریابی همه‌جانبه وجود دارد اما در بازاریابی چندجانبه، هر کانال ارتباطی به صورت جداگانه کار می‌کند و امکان ردیابی رفتار مشتری به صورت منسجم و یک‌جا وجود ندارد.

مثال:

یکی از نمونه‌های استفاده از استراتژی بازاریابی همه جانبه، برند معروف تولیدکننده کفش نایک (Nike) است.

نایک به مشتریان این امکان را می‌دهد تا پس از مشاهده و  خرید محصول در سایت، فرایند آماده شدن آن را از طریق اپلیکیشن تلفن همراه رهگیری و در نهایت در فروشگاه به صورت حضوری تحویل بگیرند. این انعطاف‌پذیری، تجربه شخصی‌تر و رضایت‌مندی بیشتری را برای مشتریان فراهم می‌کند و البته امکان انجام تمام این مراحل در هر کدام از این کانال‌های ارتباطی وجود دارد.