در دنیای محصور شده از انبوه اطلاعات و داده‌های ساختاریافته و ساختار نیافته، داشتن تصویر روشنی از فرصت‌های بازار، تهدیدها، اولویت‌های مشتریان و فضای رقابتی نیازمند بکارگیری درست و به موقع از راهکارهای زیر است:

  • هوش تجاری (BI: Business Intelligence)
  • هوش بازار(MI:Market Intelligence)
  • هوش رقابتی (CI: Competitive Intelligence)

هوش تجاری، بینشی عمیق در مورد داده‌های سازمان است که شامل داده‌های سری زمانی فروش، اسناد قدیمی، مکاتبات و نظرات مشتریان در مورد محصولات، قیمت، تخفیفات، کانال‌های توزیع و … را فراهم می‌آورد و در تلفیق با داده‌های بازار و رقبا(هوش بازار و هوش رقابتی) به تدوین استراتژی کلان و کارآمد در سازمان می‌انجامد.

در کلیه راهکارهای فوق (هوش تجاری، هوش بازار و هوش رقابتی)،راهبر بازار در سه حوزه تحلیل‌های توصیفی، تحلیل‌های تشخیصی و تحلیل‌های پیش‌بینی، راهکارهایی برای تدوین استراتژی مناسب و دقیق به مشتریان ارائه می‌دهد. تحلیل‌های توصیفی به درک روابط بین داده‌های درون سازمانی و داده‌های بازار پرداخته و به سازمان‌ها صحیح‌ترین واکنش‌ها را پیشنهاد می‌دهد. در تحلیل‌های تشخیصی با استفاده از تحلیل‌های مبتنی بر نمودارها، چرایی و علت وقوع وقایع مشخص می‌شود و در تحلیل‌های پیش بینی با استفاده از الگوریتم‌ها، تحلیل روندهای آینده امکان پذیر خواهد بود.

برای مثال یک تولیدکننده محصولات شوینده بهداشتی براساس داده‌های داخلی فروش خود در روزها و هفته‌ها و حتی ماه‌های قبلی و تطابق آن با اتفاقات پیرامونی و نیز تحلیل بازار و رقبا، می‌تواند رفتار مشتریان خود را برای روزها، هفته‌ها و ماه‌های آتی پیش بینی نموده و از ظرفیت تولید و سیستم توزیع و پخش خود، به تناسب پتانسیل‌های پیش بینی شده حداکثر بهره‌مندی را داشته باشد.

  • اگر تولیدکننده و یا توزیع‌کننده محصولاتی هستید که می‌خواهید براساس داده‌های در دست خود، تصمیم‌های جسورانه بگیرید!
  • اگر شرکت ارائه کننده خدماتی مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌های فعال در حوزه ارتباطات و اینترنت و … هستید که سرورهایتان مملو از داده‌هایی است که قطعا در تصمیم‌های آتی شما می‌توانند نقش موثری داشته باشند!
  • اگر شرکت تبلیغاتی و یا شرکت بازاریابی هستید که برای تهیه برنامه‌های تبلیغاتی و پیشبرد فروش خود نیاز به دانش رفتار مخاطبین محصولات و خدمات کارفرمای خود هستید!

با ما در تماس باشید تا در موفقیت کسب و کار شما با ارائه راهکارهای مناسب مبتنی بر هوش تجاری کلان سهیم باشیم.

همچینین اگر علاقمند به اخبار، مقالات و مطالب جدید در این حوزه هستید، می توانید پیج لینکداین @SSDS را دنبال کنید.