در دنیای محصور شده از انبوه اطلاعات و داده های ساختاریافته و ساختار نیافته، داشتن تصویر روشنی از فرصت های بازار، تهدیدها، اولویت های مشتریان و فضای رقابتی نیازمند بکارگیری درست و به موقع از راهکارهای زیر است:

  • هوش تجاری (BI: Business Intelligence)
  • هوش بازار(MI:Market Intelligence)
  • هوش رقابتی (CI: Competitive Intelligence)

هوش تجاری، بینشی عمیق در مورد داده های سازمان است که شامل داده های سری زمانی فروش، اسناد قدیمی، مکاتبات و نظرات مشتریان در مورد محصولات، قیمت، تخفیفات، کانال های توزیع و … را فراهم می آورد و در تلفیق با داده های بازار و رقبا(هوش بازار و هوش رقابتی) به تدوین استراتژی کلان و کارآمد در سازمان می انجامد.

در کلیه راهکارهای فوق (هوش تجاری، هوش بازار و هوش رقابتی)،راهبر بازار در سه حوزه تحلیل های توصیفی، تحلیل های تشخیصی و تحلیل های پیش بینی، راهکارهایی برای تدوین استراتژی مناسب و دقیق به مشتریان ارائه می دهد. تحلیل های توصیفی به درک روابط بین داده های درون سازمانی و داده های بازار پرداخته و به سازمانها صحیح ترین واکنش ها را پیشنهاد می دهد. در تحلیل های تشخیصی با استفاده از تحلیل های مبتنی بر نمودارها، چرایی و علت وقوع وقایع مشخص می شود و در تحلیل های پیش بینی با استفاده از الگوریتم ها، تحلیل روندهای آینده امکان پذیر خواهد بود.

برای مثال یک تولید کننده محصولات شوینده بهداشتی براساس داده های داخلی فروش خود در روزها و هفته ها و حتی ماههای قبلی و تطابق آن با اتفاقات پیرامونی و نیز تحلیل بازار و رقبا، می تواند رفتار مشتریان خود را برای روزها، هفته ها و ماههای آتی پیش بینی نموده و از ظرفیت تولید و سیستم توزیع و پخش خود، به تناسب پتانسیل های پیش بینی شده حداکثر بهره مندی را داشته باشد.

  • اگر تولید کننده و یا توزیع کننده محصولاتی هستید که میخواهید براساس داده های در دست خود، تصمیم های جسورانه بگیرید!
  • اگر شرکت ارائه کننده خدماتی مانند بانکها، بیمه ها، شرکتهای فعال در حوزه ارتباطات و اینترنت و … هستید که سرورهایتان مملو از داده هایی است که قطعا در تصمیم های آتی شما می توانند نقش موثری داشته باشند!
  • اگر شرکت تبلیغاتی و یا شرکت بازاریابی هستید که برای تهیه برنامه های تبلیغاتی و پیشبرد فروش خود نیاز به دانش رفتار مخاطبین محصولات و خدمات کارفرمای خود هستید!

با ما در تماس باشید تا در موفقیت کسب و کار شما با ارائه راهکارهای مناسب مبتنی بر هوش تجاری کلان سهیم باشیم.

همچینین اگر علاقمند به اخبار، مقالات و مطالب جدید در این حوزه هستید، می توانید پیج لینکداین @SSDS را دنبال کنید.